بنام خدا

برابر فتاواي مراجع عظام بلوغ شرعي و سن تكليف در دختران 9 سال قمري و در پسران 15 سال قمري تعيين شده است .

چون اين واقعه در زندگي هر نوجوان از اهميّت و ارزش والايي برخوردار است ، ائمه و بزرگان دين آنرا مبنائي براي يادآوري و آموزش هاي خود قرار مي داده اند ، چنانكه در سيرۀ مولاي متقيان امير مؤمنان علي ( عليه السلام ) نامه به فرزند گرامي خود امام حسن (عليه السلام) را مشاهده مي كنيم كه قسمتي از آن  به شرح ذيل است :

"...زان پيشتر كه ترا دل سخت گردد و خرد در بند شود به تاديب تو برخاستم تا پاي استوار به عقيدتي روي آري كه اهل تجربه ترا  از طلب و آزمودن آن بي نياز ساخته اند ، پس تو از رنج طلب بي نيازي و از تلاش تجربت رسته"

  و حتي بزرگي چون سيد بن طاووس با اين اعتقاد كه هر كس بايد لحظۀ بلوغ شرعي خود را كه مشيت الهي ناج پر افتخار تكليف بر تارك او مي نهد جشن بگيرد  اقدام به تهيه متون آموزشي ويژه فرزندان خود نموده است و شمه اي از اعتقادات خود را به فرزندش انتقال داده است .

متن ذيل برداشتي از كلام اين بزرگوار به فرزندش محمد است كه جهت تهيه لوح ويژه جشن تكليف  در اختيار عزيزان  قرار مي گيرد ، متذكر مي گردد تهيه اين لوح با قاب مناسب مي تواند هديه اي گرانبها به فرزندان باشد تا با نصب آن در اتاق خود همواره به نصايح و اميد هاي بزرگان توجه داشته و متاثر از كلام عاطفي شما اولياء و والدين گرامي باشند .

---------------------------------------------------------------------------------

بنام پروردگار كارساز  بنده نواز

نورچشم و فرزند بزرگوارم آقاي ................

 

اينك كه خداوند بزرگ (جل جلاله) اين نيك بختي را به تو عنايت كرد كه در آستانۀ جشن تكليف قرار گيري ، بدان !! چون به شرف تكليف موفق شوي ، ترا بزرگ ترين روز و فرخنده ترين جشن زندگاني است ، چرا كه خداوند ترا به عظمت خود را هبري كرد و به طاعت خود گماشت.

و از آنجا كه به فرموده مولاي متقيان " بهترين سخن آن است كه در آن سودي باشد" لذا به حكم پدري دلسوز بهترين سخن ها را به حاصل زندگيم هديه مي نمايم.

فرزندم

پايۀ معرفت از كرم خداوند ناشي مي شود ، در كسب معرفت الهي و تكميل آن بكوش و در تقويت آن مجاهده كن.

خداوند چراغ خِرد را در وجود تو افروخت كه به آموزش علوم بپردازي و در مقام تعليم و تربيت ، فطرت خود را با اشارات قرآني و هدايت هاي الهي نيرومند سازي.

همت بلند دار و بهترين ها را از خداوند بزرگ طلب كن و درجهت توانمندي خود آموختن قرآن را اصل قرار بده و در برپايي نماز و تكاليفي كه به عهده توست كوشا باش.

اُنس با مردم ، اَدَب ، بزرگواري ، حقيقت جويي ، وفاداري و احسان را سرمايۀ زندگي خويش قرار بده و با انديشۀ وافر در كار ، درستكاري ، تفكر و ژرف نگري آيندۀ خويش را تضمين كن.

هان اي فرزند !!!

بهترين پندي كه از پدرت بايد فرا گيري ، پرهيزگاري در راه خداست ، بكوش كه دنيا را مزرعۀ آخرت خود قرار دهي و همواره  " وفا دار "  به احسان هاي خداوند باشي .

 

                                     آنكه ترا دوست و ياور خود مي داند –  پدرت.............

نوشته شده توسط محمد قمی فر در سه شنبه بیست و یکم اردیبهشت ۱۳۸۹ ساعت 17:48 | لینک ثابت |
 
sedo namedrive domainsponsor parked domainkey trraficz
Powered By Blogfa - Designing & Supporting Tools By WebGozar